Как да запазим здравето си в период на епидемия от вирусни инфекции

По данни от Националния център по заразни и паразитни болести, за периода 23 – 29 януари 2023 г. към днешна дата най-много болни от грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ) се отчитат в областите Габрово, Ловеч, Ямбол и Софийска област. В област Габрово заболеваемостта от грип и ОРЗ е 259 на 10 хиляди души население, в област Ловеч – 242 на 10 хиляди, в област Ямбол – 217 на 10 хиляди, а в Софийска област – 275 на 10 хиляди. Най-силно засегнати са най-възрастните – над 65 години, но и децата.
Най-малко заразени с грип и ОРЗ има в областите Добрич – 92 на 10 хиляди, и Разград – 99 на 10 хиляди души население.
Според вирусолога проф. Радка Аргирова, в момента се намираме съвсем близо до пика на грипната епидемия, след което ще започне спадане на заболеваемостта. Разбира се, това ще се случи много по-леко и благоприятно, ако помогнем на тенденцията с нашата лична информираност и поведение, с усилия за профилактика и превенция, с правилно поведение при забелязване на рискови симптоми.

По този повод предлагаме на вниманието Ви съветите на д-р Петя Георева, дм и проф. д-р К. Карамфилов от МЦ „Център за превенция на здравето“, изготвени по материали на Робърт Кох Институт – Берлин.


Най-честите заболявания на дихателните пътища през зимните месеци са инфекциите, причинени от вируси, които водят до простуда, грип или Ковид 19. Симптомите често си приличат, но има различие в инкубационния период при тези инфекции.

Как човек може да се предпази от вирусите?
Срещу коронавирус и грипните вируси има ефективни ваксини, с които
ВСЕКИ ОТ НАС МОЖЕ ДА СЕ ЗАЩИТИ.
Кои са рисковите групи, за които тези ваксини са абсолютно необходими?

  • работещи със сърдечно-съдови заболявания;
  • работещи със хронични белодробни заболявания;
  • работещи с онкологични заболявания;
  • работещи с автоимунни заболявания;
  • работещи с имуносупресивна терапия,
  • както и лица, навършили 65 год., деца с белодробни заболявания и др.

Срещу простудните вируси и респираторно синцитиалните вируси /РСВ/ няма до сега продължителна ефективна защита чрез ваксини. Тук на помощ идват, както при всички инфекциозни причинители на белодробни инфекции, така познатите мерки за защита, като носене на маска, разстояние от 1,5 и 2 метра между хората, мерки за хигиена, особено редовно измиване на ръцете, проветряване често на помещенията, дезинфекция на дръжки, умивалници, санитарни помещения във офиси – особено зимните месеци, когато тези инфекции ни атакуват.

Симптоми при Ковид-инфекцията: ИНФЕКЦИЯТА често се проявява с кашлица, температура, хрема, болки в гърлото, нарушения на вкуса и обонянието. Други симптоми, които придружават инфекцията са: задух, главоболие, болки по крайниците, обща слабост. В по-редки случаи – гадене, липса на апетит, повръщане, болки в корема, разстройство. В някои случаи при тежко протичане могат да се развият възпалителни промени в белите дробове, възпалителни прояви на нервната система, мозъка и мозъчните обвивки, заболяване на ССС и на черния дроб или бъбреците. При това могат да се проявят нарушени на кръвоснабдяването, тромбози емболии и възпаление на сърдечния мускул.

Инкубационен период: периодът от заразяването до поява на първите симптоми на заболяването е от 3 до 5 дни. При леко протичане на инфекцията опасността от заразяване на другите хора е 10 дни от появата на симптомите. Причинителят на инфекцията се доказва с бърз антигенен тест, който не е 100% сигурен. За сигурно доказателство се счита положителният PSR-тест.

Грип/инфлуенца
Симптоми: Началото е внезапно с чувство на болест, температура, болки в гърлото, суха кашлица, мускулни болки, болки в крайниците, гърба и главоболие. Особено при възрастни хора може да има засягане на дихателната система с възпалителни промени в белите дробове.
В страната в аптечната мрежа има комбиниран бърз тест за грип А и Б и Ковид 19, който позволява в домашни условия всеки един от нас да се самотества. При положителен тест за грип А и Б веднага да се приема Тамифлу в рамките на 3 да 5 дни два пъти по една таблета сутрин и вечер.

Тамифлу е противовирусно средство, срещу грип А и Б, което взето веднага при първите симптоми на доказана грипна инфекция, може да спре репликацията на вируса и проявите на грипната инфекция. В този случай не се очакват усложнения в протичането и оплакванията отзвучават за 5-6 дни. Кашлицата може да се задържи по продължително време с характера на суха спастична кашлица, която се потиска с кодеин на капки, кодеин таблети или
Носкапин (капвал).
Инкубационен период: след заразяване първите симптоми настъпват още след първия до втория ден. Началото на симптоматиката е внезапна и остра. Болните могат да са заразни до една седмица от появата на първите симптоми. Изключение правят децата и лицата с отслабена имунна система, които могат да са заразни по-дълго време.
Доказва се с бърз тест за грип А и Б , който е комбиниран с корона-тест и е наличен в аптечната мрежа в България.

Простуда, причинена от други респираторни вируси – с подобна на грипната инфекция симптоматика
Симптоми: типични оплаквания са възпаление на лигавиците на носа и носоглътката, проявят се с хрема или запушен нос или течащ нос (ринорея), кихане, кашлица и болки в гърлото. Понякога се появява лека температура до 38 градуса, леко неразположение под формата на отпадналост, главоболие и болки по крайниците. Простудните вируси не причиняват тежки симптоми и по правило протичат безпроблемно в сравнение с грип, ковид 19 и РСВ.
Инкубационен период: между 24 часа и 5 дни. Опасност от заразяване има само през първите 2-3 дни от проявата на симптомите.

Респираторни синцитиални вируси – РСВ
Симптоми: РСВ поразява горните и долните дихателни пътища. Симптомите могат да бъдат различно изразени. При по-леки случаи заболяването се проявява преди всичко с кашлица, хрема, болки в гърлото и температура. При тежко протичане могат да проявят и възпаления на белите дробове – пневмонии. При малки деца може да се задържат симптомите на кашлица с характер на спастична дразнеща с асматиформен характер, често дълго време.
Инкубационен период: между 2 и 8 дни. Заразените лица могат да разнасят заразата още на следващия ден от заразяването, дори когато още не са проявени симптомите при тях. Заразените с здрава имунна система са заразни за другите само 8 дни.
Недоносените и новородените деца, както и заразените с отслабена имунна система по повод заболявания и специфични терапии, може да разнасят заразата дълго време – до няколко седмици от началото на заболяването.
Инфекцията се доказва със специфичен PSR -тест. Този тест го няма в аптечната мрежа в страната.
В много европейски страни в аптеките са налице комбиниран тест за ковид 19, грип А и Б и РСВ-вирус.

Защо е важно да се знае от какво сме заразени?
При Ковид 19 и грип А и Б има разработени ефективни ваксини, а в аптечната мрежа в европейските страни се продават и са достъпни и специфичните противовирусни лекарства.
В България в аптечната мрежа е налице антивирусното лекарство Тамифлу, което е ефективно при първите прояви на грип А и Б.
Опасността идва от РСВ-вируса. Той води до по-тежки прояви на инфекцията и в повече от половината от случаите може да има усложнения , които налагат прием на антибиотици, прием на лекарства за разширяване на бронхите и др.

Препоръки за терапия при РСВ:
Както при всички вирусни инфекции – прием на достатъчно течности – за втечняване на слузта в дихателните пътища и по-лесно откашляне. При висока температура се препоръчва Парацетамол или Ибопрофен, които се редуват на 5-6 часа. При температура над 39,5 се препоръчва Парацетамол да бъде комбиниран с течен Аналгин.
При силна хрема се препоръчва противооточен назален спрей за облекчаване на дишането.
Инхалации – помагат при кашляне и хрема. Може да държите главата над вряща вода и вдишвате парите. В случаите на засягане на белите дробове се препоръчва и включване на инхалатор (Салбутамол/Вентулин комбиниран бронходилататор с кортикостероид).
При висока температура – Влажни и студени компреси на подбедриците.
Антибиотиците не действат срещу вирусите – те се включват при вторична бактериална инфекция.

Медикаменти, които разширяват бронхите, като Салбутамол се препоръчват при РСВ-вирус, както и при лица с бронхиална астма, ХОББ, хронични бронхити и други белодробни заболявания за облекчаване на дишането.
При тежки случаи се подава и адреналин за разширяване на бронхите. Често пъти след грипна инфекция и други вирусни инфекции може да остане спастична кашлица продължително време, при която се препоръчва прием на Кодеин под формата на таблети или капки, или Носкапин (капвал).
Препоръки: Горната част на тялото да е повдигната, с поставяне на 2 – 3 възглавници – по-лесно се диша.
При РСВ се включва и кортизон (глюкокортикоиди, стероиди) под формата на таблети, които могат да повлияят острите дихателни симптоми и да скъсят протичането на заболяването.

N.B! Кортизон под формата на инхалации, не действа при РСВ.

При тежки случаи, чрез инхалатор се подава и адреналин за разширяване на бронхите. Препоръчителен антибиотик при засягане на белите дробове и вторична инфекция – второ поколение Цефалоспорини – напр. Зинат 2 по 500 мг- 7 до 10 дни; Цефуроксим и др.